Hoe je lichamelijke en innerlijke houding op dit moment ook is. Vandaag is de eerste dag van de rest van je leven en vandaag kun je invloed hebben hier op en wel geheel op jouw eigen wijze!
Laat je daarom uitgenodigd voelen om mee te doen met dit doen-niet-doen blog.
Je kunt meedoen, terwijl je de tekst leest. Nog mooier is om de AUDIO onderaan dit blog te openen en van te genieten. Dan kun je al die tekst overslaan. De AUDIO is er ook in het Engels.
Let terwijl je bezig bent uitsluitend op het proces en voel! Het resultaat laat zich niet afdwingen en komt dan helemaal vanzelf.
Je wordt een rietstengel, maar we gaan eerst lekker schudden.
Sta rechtop liefst op je blote voeten.
Houd de knieën ontspannen ‘van het slot’; dit is als de knieholtes NIET naar achteren worden gedrukt, de knieschijven zachtjes recht naar voren worden getrokken met behulp van de kuitspieren die je vanuit het midden van binnenuit iets naar buiten en naar achteren beweegt/draait. Voel zelf en oefen dit eerst. Kijk daarbij naar de knieschijven: wat doen ze? De knieën komen nu liefst mooi recht boven de enkels. Mogelijk is dit niet helemaal het geval vanwege de bouw van je benen. Dit is dan zoals het is. Je kuiten en bovenbenen zijn geactiveerd. Ook in rug, stuitje en bekkenbodem gebeurt er al iets anders en voelt het wellicht steviger aan.
Echter kun je ook vrij gemakkelijk de knieschijven helpen om zo veel mogelijk recht in het midden te komen door je bekkenbodemspieren op te trekken waardoor ook meer juiste spanning komt in bovenbenen en kuiten.
Andersom is het zo dat, wanneer je enige spanning brengt in de kuiten en benen, ook de bekkenbodem reageert met meer vitaliteit.
Trek dan zachtjes de zitbotjes nog iets meer naar elkaar zodat je stuitje duidelijker naar beneden wordt getrokken, je onderrug een ontspannen holling houdt en je onderbuik en je navel iets worden opgetrokken naar de rug toe. Houd de billen in gedachten zacht (dus niet knijpen).
Vanuit het perineum trek je nu nog – als extraatje – een denkbeeldig aan de onderbuik vastzittend elastisch koordje aan en omhoog met de onderste kringspieren. Ervaar wat er nog gebeurt met de stand van de voeten, de druk op de grond, de stand van de knieën, de benen, de schoudergordel en de stand van het hoofd. Houd je hoofd nog een beetje alsof je verbaasd kijkt, maar doe dit ontspannen: Ogen en kin in één vertikale lijn. Stel je voor dat je aan de kruin wordt opgetrokken door een denkbeeldig elastisch koord verbonden met het plafond, of als je buiten bent: de hemel. En … houd de liezen ontspannen.
– Hoe lukt het je in deze houding, die je helemaal handhaaft zoals omschreven, om een minuutje op en neer te schudden uitsluitend vanuit de knieën? Heupen en bekken stevig gesitueerd zoals omschreven, het bovenlichaam, armen en handen losjes latend. Laat de ademhaling gewoon gaan zoals die gaat. Wáár in je lichaam ervaar je de adem het meest?
Ervaren van verstilling, ontspanning, verbinding en … nondualiteit:
– Als je weer stil staat met de ogen gesloten en nog steeds in de houding zoals beschreven: Observeer nu rustig hoe je het contact met de grond en je omgeving ervaart. Voel!
– Is het JIJ, min of meer apart van de grond/omgeving, of is het JIJ opgenomen en verbonden met de grond en de omgeving?
– Het kan zijn dat bij het weer stil staan de armen een klein beetje van de romp gaan afstaan. Voel dit door zonder er zelf iets aan te veranderen en blijf observeren, misschien gaan de armen vanzelf nog iets meer van het lichaam af.
– Om af te ronden: ‘denk’ als het ware je armen weer naar het lichaam en je zult zien dat ze vanzelf gaan zakken. Nu ervaar je heel fysiek en energetisch dat een gedachte een kracht is.
Je kunt het intenser laten worden door te gaan visualiseren (als het ware voelen) dat je een rietstengel bent. Dit is tevens een oplaadoefening voor in de vroege ochtend.
Sta weer of nog steeds rechtop liefst op je blote voeten.
Blijf nog even in deze houding of neem hem opnieuw aan zoals ik hiervoor heb beschreven. Luister of lees dit anders nog even na, want is van belang voor de beleving van deze meditatieve visualisatie!
De rietstengel als meditatie
– Sluit de ogen. Sta ontspannen met de armen losjes.
– Laat de gedachten aan een rietstengel langs komen en stel je voor dat jij de rietstengel bent, met de wortels stevig in de modder, van boven heel licht. Zachtjes beweeg je in de wind alle kanten op en heel ontspannen.
– Het zijn kleine heen-en-weer gaande bewegingen die je – als rietstengel – vooral bovenin kunt ervaren.
– Laat in gedachten de wind gaan liggen en jij als rietstengel komt in rust, ergens in het midden.
– Laat het idee rietstengel overgaan in de beleving van je eigen lichaam. Bemerk dat het lichaam toch nog subtiele beweginkjes maakt naar alle kanten. Dat doe je niet meer vanuit de visualisatie van de wind, maar het lichaam doet dit vanzelf om toch steeds evenwicht te zoeken.
– Houd de ogen nog gesloten. Probeer nu toch om strak stil te staan in het midden. Merk op wat de ademhaling doet. Is deze nog laag in de buik, of wil deze wat hoger in de borst komen?
– Houd de ogen nog steeds gesloten. Laat de poging om strak stil te staan in het midden, weer los. Voel dat de adem weer lager in de buik komt. Het zeer subtiele lichte wiegen komt terug zonder dat je dit dóet.
– Open nu de ogen, maar nog geloken, zonder ergens naar te kijken. Je houdt de ogen heel zacht en eigenlijk til je alleen de oogleden half omhoog. Laat jezelf weer zo veel mogelijk, bijna vanzelf, in het midden komen. Voel het evenwicht – in rust – en laat de adem stromen.
– Je laat jezelf – met geloken ogen en bewust van de rechtopstaande houding èn de omgeving – in dit middengebied geheel ontspannen.
Noot
Doe, zeker het eerste deel van de oefening ZONDER DE RIETSTENGEL, vaker, bijvoorbeeld als je zomaar ergens staat te wachten; oefen de juiste spierspanningen en ook tijdens het lopen.
Kies steeds bewuster deze basishouding waarin je meer de verbondenheid kunt ervaren met de grond en je omgeving en ook energetisch krachtiger is, dan wanneer je meer ‘hangt’ in je lijf. Laat deze houding je tweede natuur, en dus natuurlijk, voor je worden.
Wanneer er in jouw dagelijks leven enige onbalans gaat ontstaan in je lichaam, is het ook beter invoelbaar hoe je op zachte maar innerlijk krachtige wijze jezelf kunt corrigeren. Besef altijd dat lichamelijke onbalans altijd heeft te maken met onze geestesgesteldheid.
0 Reacties